Uppgifter om ministern

Ollila, Esko Juhani

896

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.7.1940 Rovaniemi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
1.2.1986 - 30.4.1987 Finansminister Keskusta 454
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Handels- och industriminister Keskusta 442
Tillsammans 896

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lankia, Eero 63. Sorsa IV 1.2.1986 - 30.4.1987
Maula, Seppo 62. Sorsa III 15.3.1982 - 6.5.1983

9.12.2021 8.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning