Uppgifter om ministern

Osara, Nils Arthur

523

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 29.11.1903 Ikaalinen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Minister i lantbruksministeriet ammatti/virkamies 523
5.3.1943 - 8.8.1944 Minister i folkförsörjningsministeriet ammatti/virkamies 523
Tillsammans 523

23.3.2019 5.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning