Uppgifter om ministern

Paananen, Ilmo Severi

171

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 23.12.1927 Sortavala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Arbetskraftsminister ammatti/virkamies 171
Tillsammans 171

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hämeri, Juhani 57. Liinamaa 27.6.1975 - 30.11.1975

24.3.2019 11.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning