Uppgifter om ministern

Paasikivi, Juho Kusti

781

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.11.1870 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 9.3.1946 Statsminister ammatti/virkamies 327
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Statsminister ammatti/virkamies 152
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Minister utan portfölj ammatti/virkamies 118
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Viceordförande för senaten Suomalainen puolue 185
Tillsammans 781

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Heikkilä, Toivo H. 30. Paasikivi III 7.6.1945 - 26.3.1946
Sukselainen, Vieno Johannes 30. Paasikivi III 17.4.1945 - 7.6.1945
Sukselainen, Vieno Johannes 29. Paasikivi II 17.11.1944 - 17.4.1945

7.12.2021 8.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning