Uppgifter om ministern

Paasio, Kustaa Rafael

1246

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 6.6.1903 Uskela

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Statsminister SDP 195
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Statsminister SDP 666
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Minister i socialministeriet SDP 138
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 247
17.1.1951 - 20.9.1951 Minister i socialministeriet SDP 247
Tillsammans 1246

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Korpinen, Pekka 55. Paasio II 23.2.1972 - 4.9.1972
Turkka, Jaakko 50. Paasio 1.1.1968 - 22.3.1968
Burman, Pauli 50. Paasio 27.5.1966 - 31.12.1967

26.5.2019 16.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning