Uppgifter om ministern

Paasivuori, Matti

370

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.5.1866 Ilmajoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
14. Tanner
15.11.1927 - 17.12.1927 Socialminister SDP 33
13.12.1926 - 15.11.1927 Minister utan portfölj SDP 338
Tillsammans 370

9.12.2021 9.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning