Uppgifter om ministern

Paavela, Paul

1047

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 13.4.1931 Suojärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Finansminister SDP 742
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Finansminister SDP 305
Tillsammans 1047

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Meriläinen, Erkki 60. Sorsa II 25.9.1978 - 31.3.1979
Vuorikallio, Reijo 60. Sorsa II 23.5.1977 - 31.8.1978
Hämeri, Juhani 58. Miettunen II 4.12.1975 - 29.9.1976

4.12.2021 18.35. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning