Uppgifter om ministern

Paavola, Pekka Kalervo

195

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.8.1933 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Justitieminister SDP 195
Tillsammans 195

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Laine, Jukka 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

4.12.2021 18.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning