Uppgifter om ministern

Paavolainen, Erkki

232

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 17.5.1890 Kivennapa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
19. Sunila II
3.3.1932 - 20.10.1932 Socialminister Kokoomus 232
Tillsammans 232

24.3.2019 11.41. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning