Uppgifter om ministern

Pakkanen, Atte Mikael Johannes

237

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 13.11.1912 Urjala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Maalaisliitto 138
41. Sukselainen
27.5.1957 - 2.9.1957 Försvarsminister Maalaisliitto 99
27.5.1957 - 2.9.1957 Minister i socialministeriet Maalaisliitto 99
Tillsammans 237

24.3.2019 10.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning