Uppgifter om ministern

Koski, Heikki Juhani

171

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 24.6.1940 Salo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 171
Tillsammans 171

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Linna, Jurkka 57. Liinamaa 14.7.1975 - 30.11.1975

25.5.2019 19.54. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning