Uppgifter om ministern

Koski, Onni

554

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 20.12.1913 Halikko

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.10.1963 Minister i finansministeriet TPSL 554
Tillsammans 554

27.11.2021 23.29. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning