Uppgifter om ministern

Kosola, Niilo Vilho

138

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.2.1911 Lapua

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Minister i lantbruksministeriet Kokoomus 138
Tillsammans 138

27.11.2021 23.15. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning