Uppgifter om ministern

Kotilainen, Väinö Aleksanteri

503

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 24.2.1887 Heinävesi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
4.1.1941 - 16.4.1941 Folkförsörjningsminister ammatti/virkamies 103
24. Ryti II
15.8.1940 - 4.1.1941 Folkförsörjningsminister ammatti/virkamies 143
27.3.1940 - 15.8.1940 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 142
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 118
Tillsammans 503

26.5.2019 16.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning