Uppgifter om ministern

Kotonen, Anton

59

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.11.1876 Virolahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
16. Mantere
22.12.1928 - 18.2.1929 Justitieminister ammatti/virkamies 59
Tillsammans 59

9.12.2021 9.32. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning