Uppgifter om ministern

Kukkonen, Antti

2737

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.10.1889 Kontiolahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Undervisningsminister Maalaisliitto 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Undervisningsminister Maalaisliitto 284
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Undervisningsminister Maalaisliitto 157
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Undervisningsminister Maalaisliitto 635
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Undervisningsminister Maalaisliitto 323
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Undervisningsminister Maalaisliitto 372
11. Ingman II
31.5.1924 - 22.11.1924 Biträdande undervisningsminister Maalaisliitto 176
Tillsammans 2737

20.3.2019 7.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning