Uppgifter om ministern

Kull, Magnus Ingmar

270

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.4.1924 Mustasaari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Minister i socialministeriet ammatti/virkamies 270
Tillsammans 270

27.11.2021 22.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning