Uppgifter om ministern

Kullberg, Henrik

18

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 27.1.1891 Ruotsinpyhtää

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
37. Tuomioja
17.11.1953 - 4.12.1953 Minister i lantbruksministeriet RKP 18
Tillsammans 18

26.5.2019 16.2. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning