Uppgifter om ministern

Kuokkanen, Erkki Veikko

261

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.12.1887 Kuopio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 21.3.1931 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 261
Tillsammans 261

9.12.2021 8.36. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning