Uppgifter om ministern

Timonen, Esa Elias

1436

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.5.1925 Nurmeksen mlk.

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Trafikminister ammatti/virkamies 171
54. Aura II
2.11.1971 - 23.2.1972 Minister i statsrådets kansli ammatti/virkamies 114
29.10.1971 - 23.2.1972 Trafikminister ammatti/virkamies 118
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Arbetskraftsminister ammatti/virkamies 63
50. Paasio
27.5.1966 - 31.8.1967 Minister i socialministeriet Keskusta 462
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Keskusta 623
Tillsammans 1436

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Anttilainen, Jaakko 57. Liinamaa 1.7.1975 - 30.11.1975

9.12.2021 10.8. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning