Uppgifter om ministern

Kuusi, Eino Akseli

166

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.2.1880 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Socialminister ammatti/virkamies 166
Tillsammans 166

9.12.2021 9.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning