Uppgifter om ministern

Kuusi, Pekka Juhana

218

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 9.7.1917 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
26.3.1971 - 29.10.1971 Social- och hälsovårdsminister SDP 218
Tillsammans 218

28.11.2021 10.7. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning