Uppgifter om ministern

Kuusinen, Hertta Elina

65

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.2.1904 Luhanka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
31. Pekkala
4.6.1948 - 29.7.1948 Minister i statsrådets kansli SKDL 56
26.5.1948 - 4.6.1948 Minister utan portfölj SKDL 10
Tillsammans 65

28.11.2021 9.55. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning