Uppgifter om ministern

Kuuskoski, Reino Iisakki

296

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.1.1907 Loimaa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Statsminister ammatti/virkamies 126
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Justitieminister ammatti/virkamies 170
Tillsammans 296

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Vesanen, Tauno 43. Kuuskoski 26.4.1958 - 29.8.1958

7.12.2021 6.55. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning