Uppgifter om ministern

Kuuskoski, Eeva Maija Kaarina

1821

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 4.10.1946 Aura

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
65. Aho
26.4.1991 - 24.4.1992 Social- och hälsovårdsminister Keskusta 365
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Social- och hälsovårdsminister Keskusta 1456
Tillsammans 1821

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Turtiainen, Seija 65. Aho 6.5.1991 - 10.5.1992
Mykkänen, Antti Juhani 63. Sorsa IV 1.3.1984 - 30.4.1987
Jäätteenmäki, Anneli Tuulikki 63. Sorsa IV 17.5.1983 - 29.2.1984

20.3.2019 7.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning