Uppgifter om ministern

Kyttä, Harras Vilhelm Johannes

225

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.6.1912 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 126
41. Sukselainen
27.5.1957 - 2.9.1957 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Liberaalinen kansanpuolue 99
Tillsammans 225

9.12.2021 9.52. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning