Uppgifter om ministern

Laaksonen, Mikko Olavi

189

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.8.1927 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
26.3.1971 - 30.9.1971 Justitieminister SDP 189
26.3.1971 - 30.9.1971 Minister i inrikesministeriet SDP 189
Tillsammans 189

27.11.2021 22.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning