Uppgifter om ministern

Lahdensuo, Jalo Toivo

1663

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.10.1882 Lapua

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 157
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Försvarsminister Maalaisliitto 635
17. Kallio III
16.8.1929 - 4.7.1930 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 323
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Försvarsminister Maalaisliitto 372
11. Ingman II
31.5.1924 - 22.11.1924 Lantbruksminister Maalaisliitto 176
Tillsammans 1663

9.12.2021 8.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning