Uppgifter om ministern

Toivanen, Irma Hellin

533

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 27.10.1922 Kymi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Social- och hälsovårdsminister Liberaalinen kansanpuolue 229
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Social- och hälsovårdsminister Liberaalinen kansanpuolue 305
Tillsammans 533

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lallukka, Kyösti 59. Miettunen III 7.2.1977 - 15.5.1977
Miettinen, Samuli 59. Miettunen III 15.11.1976 - 6.2.1977
Lallukka, Kyösti 59. Miettunen III 29.9.1976 - 14.11.1976
Lallukka, Kyösti 58. Miettunen II 1.12.1975 - 29.9.1976

23.3.2019 4.11. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning