Uppgifter om ministern

Lahtela, Olavi Aleksanteri

48

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.6.1915 Kemijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
47. Karjalainen
1.11.1963 - 18.12.1963 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 48
Tillsammans 48

9.12.2021 9.23. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning