Uppgifter om ministern

Lahti, Ida Marja

623

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.12.1901 Kymi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Minister i lantbruksministeriet Keskusta 623
Tillsammans 623

4.12.2021 18.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning