Uppgifter om ministern

Lahtinen, Alli Kyllikki

352

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.4.1926 Iitti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Social- och hälsovårdsminister ammatti/virkamies 171
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Social- och hälsovårdsminister ammatti/virkamies 118
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet ammatti/virkamies 63
Tillsammans 352

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Välimäki, Leena 57. Liinamaa 1.7.1975 - 30.11.1975

27.11.2021 22.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning