Uppgifter om ministern

Laine, Jermu Tapani

2459

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 17.9.1931 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Minister i utrikesministeriet SDP 1456
6.5.1983 - 30.4.1987 Minister i handels och industriministeriet SDP 1456
62. Sorsa III
15.9.1982 - 6.5.1983 Minister i finansministeriet SDP 234
56. Sorsa
5.5.1973 - 13.6.1975 Minister i utrikesministeriet SDP 770
5.5.1973 - 13.6.1975 Minister i handels och industriministeriet SDP 770
Tillsammans 2459

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
56. Sorsa
4.9.1972 - 5.5.1973 Sorsa, Taisto Kalevi

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Alanne, Kauko Antero 63. Sorsa IV 1.5.1985 - 30.4.1987
Vilhunen, Jorma 63. Sorsa IV 1.1.1984 - 30.4.1985
Mäkinen, Martti Allan 63. Sorsa IV 16.5.1983 - 31.12.1983
Mäkinen, Martti Allan 62. Sorsa III 1.10.1982 - 6.5.1983
Ahonen, K.T 62. Sorsa III 15.9.1982 - 30.9.1982
Harmo, Maunu 56. Sorsa 1.10.1974 - 13.6.1975
Erling, Tapani 56. Sorsa 15.6.1973 - 30.9.1974

18.10.2019 21.37. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning