Uppgifter om ministern

Lehmus, Kaarle Aukusti

149

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.12.1907 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Försvarsminister ammatti/virkamies 149
Tillsammans 149

4.12.2021 19.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning