Uppgifter om ministern

Lehto, Reino Ragnar

270

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 2.5.1898 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Statsminister ammatti/virkamies 270
Tillsammans 270

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Loikkanen, Jouko 48. Lehto 18.12.1963 - 12.9.1964

7.12.2021 8.39. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning