Uppgifter om ministern

Lehto, Sakari Tapani

293

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.12.1923 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
12.12.1975 - 29.9.1976 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 293
12.12.1975 - 29.9.1976 Minister i handels och industriministeriet ammatti/virkamies 293
Tillsammans 293

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Haavisto, Kari 58. Miettunen II 16.12.1975 - 15.2.1976

27.11.2021 22.48. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning