Uppgifter om ministern

Lehtonen, Oskari

1596

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.5.1889 Hollola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Justitieminister Kokoomus 523
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Justitieminister Kokoomus 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Justitieminister Kokoomus 284
Tillsammans 1596

4.12.2021 18.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning