Uppgifter om ministern

Toivonen, Onni Kustaa

597

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.3.1894 Pori

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
32. Fagerholm
11.11.1949 - 17.3.1950 Minister i handels och industriministeriet SDP 127
29.7.1948 - 17.3.1950 Folkförsörjningsminister SDP 597
Tillsammans 597

4.12.2021 18.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning