Uppgifter om ministern

Lehtosalo, Pauli

1313

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 18.12.1910 Vehkalahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
46. Miettunen
25.8.1961 - 13.4.1962 Minister i handels och industriministeriet Maalaisliitto 232
14.7.1961 - 13.4.1962 Justitieminister Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
14.4.1961 - 14.7.1961 Justitieminister Maalaisliitto 92
29.9.1959 - 14.7.1961 Minister i handels och industriministeriet Maalaisliitto 655
13.1.1959 - 14.4.1961 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 823
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Lantbruksminister ammatti/virkamies 126
Tillsammans 1313

20.3.2019 7.23. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning