Uppgifter om ministern

Vennamo, Veikko

501

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.6.1913 Jaakkima

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 3.3.1956 Minister i finansministeriet Maalaisliitto 501
Tillsammans 501

4.12.2021 18.48. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning