Uppgifter om ministern

Vennamo, Pekka Veikko

2340

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 7.11.1944 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 30.9.1989 Trafikminister SMP 885
30.4.1987 - 1.9.1989 Minister i handels och industriministeriet SMP 856
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Minister i finansministeriet SMP 1456
Tillsammans 2340

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Joutsenlahti, Anssi 64. Holkeri 17.4.1989 - 30.9.1989
Kettunen, Pentti 64. Holkeri 4.5.1987 - 30.4.1989
Suhonen, Hannu 64. Holkeri 30.4.1987 - 30.9.1989
Suhonen, Hannu 63. Sorsa IV 9.5.1983 - 30.4.1987

27.11.2021 22.23. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning