Uppgifter om ministern

Vennola, Juho Heikki

1587

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.6.1872 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
18. Svinhufvud II
18.2.1931 - 21.3.1931 Statsministerns ställföreträdare Edistyspuolue 32
4.7.1930 - 21.3.1931 Finansminister Edistyspuolue 261
9. Kallio
14.11.1922 - 18.1.1924 Minister för utrikesärendena Edistyspuolue 431
7. Vennola II
9.4.1921 - 2.6.1922 Statsminister Edistyspuolue 420
5. Vennola
15.8.1919 - 15.3.1920 Statsminister Edistyspuolue 214
4. Castren K.
17.4.1919 - 15.8.1919 Handels- och industriminister Edistyspuolue 121
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Biträdande finansminister Edistyspuolue 142
Tillsammans 1587

7.12.2021 7.38. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning