Uppgifter om ministern

Vesterinen, Vihtori

2632

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.1.1885 Kivijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Socialminister Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
31.3.1950 - 17.1.1951 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 293
17.3.1950 - 17.1.1951 Minister i socialministeriet Maalaisliitto 307
31. Pekkala
26.3.1946 - 29.7.1948 Lantbruksminister Maalaisliitto 857
30. Paasikivi III
9.11.1945 - 26.3.1946 Lantbruksminister Maalaisliitto 138
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Biträdande minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 157
15. Sunila
17.12.1927 - 16.10.1928 Biträdande jordbruksminister Maalaisliitto 305
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Biträdande jordbruksminister Maalaisliitto 348
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Biträdande jordbruksminister Maalaisliitto 276
Tillsammans 2632

9.12.2021 8.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning