Uppgifter om ministern

Viitanen, Martti Juho

748

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.1.1913 Oulujoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 195
50. Paasio
27.5.1966 - 30.11.1967 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 553
Tillsammans 748

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hämeri, Juhani 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

27.11.2021 23.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning