Uppgifter om ministern

Vilkuna, Kustaa Gideon

126

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.10.1902 Nivala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Undervisningsminister ammatti/virkamies 126
Tillsammans 126

27.11.2021 22.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning