Uppgifter om ministern

Tulenheimo, Antti Agaton

418

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.12.1879 Kangasala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Statsminister Kokoomus 276
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 142
Tillsammans 418

7.12.2021 8.10. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning