Uppgifter om ministern

Virolainen, Johannes

6169

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 31.1.1914 Viipurin mlk.

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 742
15.5.1977 - 26.5.1979 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 742
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 229
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Finansminister Keskusta 1013
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Statsministerns ställföreträdare Keskusta 784
22.3.1968 - 14.5.1970 Undervisningsminister Keskusta 784
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Statsminister Keskusta 623
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.12.1963 Statsministerns ställföreträdare Maalaisliitto 615
13.4.1962 - 18.12.1963 Lantbruksminister Maalaisliitto 615
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Lantbruksminister Maalaisliitto 274
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 4.12.1958 Statsministerns ställföreträdare Maalaisliitto 98
29.8.1958 - 4.12.1958 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 98
41. Sukselainen
31.10.1957 - 29.11.1957 Statsministerns ställföreträdare Maalaisliitto 30
27.5.1957 - 29.11.1957 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 187
40. Fagerholm II
11.1.1957 - 27.5.1957 Statsministerns ställföreträdare Maalaisliitto 137
3.3.1956 - 27.5.1957 Minister i statsrådets kansli Maalaisliitto 451
3.3.1956 - 27.5.1957 Undervisningsminister Maalaisliitto 451
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 3.3.1956 Minister för utrikesärendena Maalaisliitto 501
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Undervisningsminister Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Undervisningsminister Maalaisliitto 132
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Minister i statsrådets kansli Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
30.9.1950 - 17.1.1951 Minister i inrikesministeriet Maalaisliitto 110
Tillsammans 6169

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
35. Kekkonen III
1.12.1952 - 9.7.1953 Kekkonen, Urho Kaleva

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Pirttimäki, Paavo 60. Sorsa II 18.5.1977 - 26.5.1979
Reunanen, Ville 59. Miettunen III 1.10.1976 - 15.5.1977
Pirttimäki, Paavo 56. Sorsa 1.2.1975 - 13.6.1975
Leskelä, Jorma 56. Sorsa 8.9.1972 - 31.1.1975
Loikkanen, Jouko 49. Virolainen 12.9.1964 - 27.5.1966

7.12.2021 8.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning