Uppgifter om ministern

Virtanen, Viljo Artturi

650

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.1.1912 Pyhäjärvi Ul.

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
51. Koivisto
22.3.1968 - 31.12.1969 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 650
Tillsammans 650

27.11.2021 22.54. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning