Uppgifter om ministern

Voionmaa, Kaarle Väinö

1000

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.2.1869 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
16.11.1938 - 1.12.1938 Minister för utrikesärendena SDP 16
12.3.1937 - 1.12.1938 Handels- och industriminister SDP 630
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Minister för utrikesärendena SDP 370
Tillsammans 1000

27.5.2019 10.38. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning