Uppgifter om ministern

von Born, Ernst Viktor Lorentz

1316

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.8.1885 Pernaja

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Justitieminister RKP 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Justitieminister RKP 45
25. Rangell
4.1.1941 - 13.5.1941 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena RKP 130
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena RKP 284
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena RKP 118
22. Cajander III
13.10.1939 - 1.12.1939 Minister utan portfölj RKP 50
19. Sunila II
21.3.1931 - 14.12.1932 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena RKP 635
Tillsammans 1316

4.12.2021 18.38. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning